Bonding po porodu a bondingová deka

Když spatří miminko po dlouhých 9 měsících světlo našeho světa a vymění teplo máminy dělohy za pro něj zcela nové prostředí, je bonding to nejvíc, co mu můžeme hned po porodu dát. Bonding je první fyzický kontakt mezi děťátkem a matkou, případně jinou blízkou osobou. Je to spojení kůže na kůži, během kterého se miminko seznamuje s novým světem, do kterého se právě narodilo. 

Dítě, které má možnost se po porodu ihned přitisknout k dalšímu člověku, se velmi rychle zklidní, protože poslouchá tep srdce a cítí teplo, na které bylo tolik měsíců zvyklé. V těchto prvních okamžicích se vytváří silné emoční pouto mezi novorozencem a rodiči (nebo jinými blízkými osobami), které je ohromně důležité pro jeho následující zdravý vývoj. 

 

 

V čem bonding prospívá dítěti

Porod je první cesta, kterou děťátko absolvuje. Je mnohdy dlouhá, plná nástrah na jejíž konci čeká miminko naprostá neznámá. Poprvé se nadechuje, pociťuje přítomnost vzduchu na pokožce a cítí relativní chlad. Bonding mu v tomto pomáhá ukotvit se k něčemu, co velmi dobře zná. Tělo matky je pro něj přirozené, kontakt s druhým člověkem zklidňuje jeho nervovou soustavu a vytváří pocit bezpečí. Bonding podporuje silný imunitní systém u dítěte i díky tomu, že podporuje přenos cenným protilátek z těla matky. 

Bonding je zdravý i pro maminku

Není to samozřejmě jen dítě, pro které je porod náročný, a proto je bonding léčivý i pro maminky. To, co si každá máma doposud jen představovala se stává skutečností a dítě, které téměř rok nosila pod srdcem, má konečně v náručí. Pocit, který se v srdci každé matky rozprostře, když uvidí poprvé své dítě a položí si ho na své tělo, se nedá popsat slovy. Je plný dojetí, léčení, lásky, důvěry a velké pokory. Tyto pocity produkují v těle oxytocin, který hraje důležitou roli během porodu placenty. Bonding také snižuje riziko poporodní deprese a přispívá k větší pohodě obou rodičů.  

Bonding kultivuje vztahy

Podívat se poprvé do očí miminka, cítit jeho tělíčko na tom svém, dokáže skutečné zázraky. Jedním z nich je i tvorba pevných kořenů vzájemného vztahu mezi rodiči a dítětem. Tento prvotní a základní vztah je základem pro všechny budoucí vztahy. Děti, které mají silné vazby s rodiči, mají tendenci být sociálně kompetentnější, mají lepší vztahy s vrstevníky a projevují také vyšší úroveň empatie.

A nebude miminku zima? 

Dřív se miminko po porodu okamžitě umývalo a balilo pro uchování tepla do zavinovačky. Dnes už se od tohoto fenoménu upouští a bonding začíná být běžný i v klasickém porodnictví. Možná se ptáte, jestli bude děťátko v dostatečném teple, když bude nahé položené na mamince. K tomu skvěle poslouží bondingová deka, kterou se přikryjí záda miminka. Bondingová deka se navíc šije v červené barvě, která může miminku připomínat prostředí dělohy, ze kterého právě přišlo. 

 

Jak využít bonding dečku

Deku si doma vyperete a před porodem s ní můžete pár nocí spát v posteli, aby voněla vámi (rodiči) a domovem. Pro miminko je to další prvek, který mu po porodu  pomáhá navodit pocit bezpečí. Je to taková třešnička na dortu, která celý bonding ještě trochu umocní a pozvedne. Navíc vám na bondingovou deku můžeme vyšít jméno vašeho děťátka

Doma může poté miminko s dečkou spát a pro maminku to může být krásná vzpomínka na porodní zážitek. 

Naše bondingové deky šijeme buď ze 100% bavlněného mušelínu. Dečka je lehká, jemná, prodyšná a ideální pro první kontakt s kůži miminka. Je ve velikosti 100x100 cm a později ji můžete využít jako deku nebo osušku.

Druhá varianta je deka s elastanem, která je velká 80x80 cm. Je teplejší a později ji využijete pro zavinování miminka. 

 

Jak dobře vidí novorozenec?

Miminka už v děloze dokáží rozpoznat světlo a tmu. Po narození jsou novorozenci vysoce citliví na světlo, rozeznají kontrast mezi černou, bílou a začínají vnímat i červenou barvu. Proto jsme začali šít muchláčky zajíčky, kteří jsou v červeno-černé barvě a mohou být pro dítě prvním kamarádem. 

TIP od nás: Vemte si i muchláčka na pár dní k sobě do postele, aby poté miminku muchláček připomínal domov a pocit bezpečí.

 

Nikdy není pozdě začít

Bonding nekončí v porodnici. Pokud nastaly během porodu nějaké komplikace a děťátko nemohlo být po porodu ihned v kontaktu s maminkou, nic není ztraceno. Začněte bonding kdykoliv po porodu, ideálně nejdříve, jak to bude možné. Uvidíte, že se vazba velmi rychle vytvoří. A nezapomeňte děťátko přikrýt naší bondingovou dečkou. 

Ruční výroba

Lali ví je malá rodinná firma, žádná velká továrna. Všechny výrobky pro vás vznikají pod rukama našich nejšikovnějších švadlenek, jsou šité ručně, s láskou a péčí pro naše nejmenší. Našim zákazníkům, malým i velkým, přinášíme kvalitu vytvořenou zlatými českými ručičkami, komfort a jistotu

Vlastní zkušenost

Samy jsme maminkami, některé i babičkami. To, že pro své mrně chcete to nejlepší je pro nás více než pochopitelné. Můžete si být jistí, že u nás nic jiného, než to nejlepší, nenajdete. A za to vám ručíme! Váš tým Lali ví

Výroba na míru

Vyberte si materiál podle vašich představ, a dolaďte tak postýlku a pokojíček vašeho miminka k dokonalosti. Pokud zrovna není vaše vysněné zboží skladem, nezoufejte! Speciálně pro vás ho vyrobíme a ušijeme.

Přírodní materiály

Všechen materiál pečlivě vybíráme, zkoušíme jeho vlastnosti, to jak je příjemný pro jemnou pokožku miminka, jeho údržbu, což je důležité především pro nás maminky. Pak teprve vše nabídneme vám. Najdete u nás skvělý lehký mušelín, prodyšný len a kvalitní bavlnu od českých dodavatelů.

Doplňky pro miminka od Lali ví

Lali ví je malá rodinná firma se svou malou dílnou, kde vznikají všechny tyto ručně šité výrobky pro děti. Chceme to nejlepší pro maminky a jejich miminka. Naše doplňky pro miminka jsou nejen hezké na pohled, kvalitně zpracované, ale především maximálně praktické a příjemné a komfortní pro naše nejmenší. Spokojenost našich zákazníků a úsměv na tvářích dětí jsou pro nás tou největší odměnou.

Doplňky pro miminka od maminky maminkám

Sama jsem maminkou a tak vím, co je pro nás maminky, a pro naše miminka důležité. Při výběru materiálu a designu vycházím ze své zkušenosti a potřeb, které výrobky a doplňky pro miminka musí splňovat. Vybíráme pro vás ty nejpříjemnější materiály na dotek, a také praktické na údržbu. Předám vám své malé tajemství, a představím vám výrobky z materiálů, které se nemusí žehlit. Což je podle mě velká pomoc v začátcích, kdy se s miminkem seznamujeme a vše je nové. PS. Aby nám maminkám zbyl čas na chvilku s šálkem teplé kávy.Vaše Klára z Lali ví

S doplňky pro miminka jako ve snu

Dětskou postýlku s našimi doplňky pro miminka můžete doladit k dokonalosti a vytvořit tak vašemu děťátku jeho malé království. No není to sen? Příjemné prostředí postýlky, nebo dětského pokojíčku pro vaše dítko, kde se bude cítit skvěle celá vaše rodina. Miminka milují měkoučké a příjemné prostředí, jako u maminky v bříšku. A to mu naše výrobky a doplňky pro miminka mohou poskytnout. Zachumlejte své miminko do našich výrobků z nejjemnějších materiálu a nabídněte mu pocit bezpečí jako v bavlnce.